0850 304 80 31
7/24 Çağrı Merkezi

Nur Sultan Uçak Bileti

Nur Sultan uçak biletinizi en hızlı ve en kolay şekilde satın alabilirsiniz.

Nur Sultan

Eski adıyla Astana olarak bilinen Nur Sultan Kazakistan'ın başkenti ve ikinci büyük şehridir. 1998'de Kazakistan'ın başkenti ilan edilmiş olan şehir kuzeyde Akmola Eyaleti içerisinde&nb...

En Ucuz Nur Sultan Uçak Biletleri

Adana - Almati
22 Temmuz 2024
21946'den

Nur Sultan Şehir Rehberi

Eski adıyla Astana olarak bilinen Nur Sultan Kazakistan'ın başkenti ve ikinci büyük şehridir. 1998'de Kazakistan'ın başkenti ilan edilmiş olan şehir kuzeyde Akmola Eyaleti içerisinde İşim Nehri'nin kıyısında yer almaktadır. 2019'da Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e ithafen, resmen Nursultan olarak değiştirildi. Şehrin yüzölçümü 722.0 km²'lik bir alanda kurulmuş olup, 1 milyon 200 bin geçik bir nufusa sahiptir. En soğuk başkentler arasında yer alan Nursultan karasal iklimde yer almaktadır. Yazları sıcak , kışları uzun ve çok soğuktur.Ekonomisinin büyük kısmını ticaret, sanayi, ulaşım ve inşaat sektörü oluşturmaktadır.

Dünyanın en büyük opera evi olarak kabul edilen Astana Operası bu şehirde bulunmaktadır. Nursultan, Japon mimar Kisho Kurokawa tarafından tasarlanmıştır. Modern şehir yapılanmasının yanında tarihi ve kültürel yapılar korunmuş bir şekilde sergilenmektedir. Uçak bileti alarak Nursultan şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz. Astana Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 11 km mesafede bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım otobüs ve taksilerden oluşmaktadır. Nur Sultan uçak bileti alarak Nur Sultan'a seyehat edebilirsiniz.

 

Nur Sultan Gezilecek Yerler

Central Concert Hall Astana Sirki, Nur Sultan, Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu, Astana Operası Kazak Müzik ve Drama Tiyatrosu Devlet Akademik Rus Drama Tiyatrosu Modern Sanat Müzesi gibi birçok sanat yapısını gezebilirsiniz. Devasa gökdelenler ve modern yapılar gözünüzü kamaştıracaktır.

 

Baiterek: Nur Sultan'ın en önemli cazibe merkezi ve sembolüdür.

Kazak Eli :Kazak halkının birlik sembolü seçilmiştir. Yüksekliği 92 metre olan anıt tepe kısmında kartal heykeli bulunmaktadır.

Nurjol Bulvarı: Şarkı Söyleyen Çeşmeler Sokağı'na sahip bir eğlence ve yaya bölgesidir. Bulvar boyunca birçok mimari yapıyı görebilirsiniz.

Barış ve Mutabakat Sarayı: Dünya dinlerinin temsilcilerinin zirve ve kongreleri için tasarlanmış bir kongre salonudur.

Barış ve Uzlaşma Sarayı: geleneksel Kazakistan ve dünya dinlerinin temsilcilerinin zirve ve kongreleri için tasarlanmış Kongre Salonu'dur.

Han Şatır: Dünyanın en büyük çadırı olarak kabul edilir. İçinde büyük alışveriş ve eğlence merkezi vardır.

Zafer kemeri: Kazakistan'ın bağımsızlık yıldönümü onuruna dikilmiş tarihi bir mimari yapıdır.

Nur Alem: 30 metre çapında küresel bir yapıya sahip en yüksek binadır.

 

Nur Sultan’da Ne Yenir Ne İçilir?

Kazakistanda yemeğe genellikle ayran ve kımız ile başanır. Birçok yemek et ve hamur işinden oluşmaktadır. Özellikle yerel ustalar et yemeklerini haşlama olarak tercih etmektedir.. Ana yemeklerde et varsa sebzeden çok pide türünde hamur ürünleri yanında gelmektedir.

Beşparmak: Kuzu etinin tercih sebebi olduğu yemekte at etide kullanılan haşlama tekniğiyle hazırlanan bir et yemeğidir.

Borsch (Borş) Çorbası: Pancar ve kemikli sığır etinin suyundan hazırlanan bir çorba çeşididir.

Havyar: Kazakistanın tamamında tüketilen balık yumurtaları Hazar denizinden sofralara gelmektedir.

At Sütü Kımız: Ülkenin milli yöresel içeceğidir.

Pelmeni: Bir mantı çeşidi olan Pelmeni, içinde sebzelerden oluşan bir harç bulunmaktadır.

Sorpa: En çok tüketilen çorbalardan biri olan sorpa kazak çorbası olarakda duyabilirsiniz. Et suyunun kaynatılması sonrasında prinç ve yoğurt ilave edilerek servis edilir.

Bavursak: Mayalı hamur ve çeşitleriyle hazırlanan bavursak bizimde kültürümüzde olan pişi gibi kızgın yağda pişirilerek hazırlanan bir yemek türüdür.

Nur Sultan Yakın Uçuş Noktaları